Vzhůru dolů na Horní Bradlo

28.09.2020

Víte, jaký je nejvyšší bod Železných hor? Spálava? Pešava? Nebo snad Vestec? Ani jeden! Nejvyšším bodem Železných hor je špička televizního vysílače v Krásném, měřícího 182 metry, jeho vrchol tedy dosahuje nadmořské výšky 796 m.n.m.

Výlet začneme ve vesničce Krásné, ležící v samém centru Železných hor. V zimě sem můžete vyrazit na běžky, protože díky činnosti mikroregionu Centrum Železných hor tu byla vytvořena navigace pro zimní běžkování a byl koupen sněžný skútr na úpravu stopy. Krásné najdeme 6 km západně od Trhové kamenice, 3 km severně od Horního Bradla.

Auto můžeme nechat buď na parkovišti u hospody, nebo přímo pod vysílačem. Odtud pokračujeme podél plotu vysílače z kopce po lesní cestě směrem na Vršov. Pomoci nám může právě zimní navigační šipka se směrem na Vršov. Projdeme lesem do Vršova, kde narazíme na zelenou turistickou značku, která nás dovede na rozcestí s modrou. Sledujeme ji přes Chrudimku, lesní cestou až do Horního Bradla. Tady překročíme mostek a přímo proti nám za silnicí a plotem uvidíme skalku, podle které dostala vesnice své jméno.

Slovem "bradlo" se totiž dříve označovala skála nebo skalka. Dnes je k vidění vedle zemědělského objektu a myslím, že by si zasloužila lepší přístup. Obec je poprvé připomínána roku 1329, kdy náležela k ohebskému panství. V roce 1866 se do Bradla přistěhoval sklářský mistr František Rückl, který zde založil sklařskou huť. Pojmenoval ji Vilemínina huť po kněžně Auerspergové. Nejdříve se tu vyrábělo duté sklo a olovnatý křišťál, po válce zde byla zavedena výroba vánočních ozdob, která byla před pár lety přesunuta do nedaleké vesničky s nevšedním jménem Oflenda.

V Horním Bradle opustíme modrou značku a dáme se po žluté. Vystoupáme nad obec a prohlédneme si její dominantu - hrobku rodiny Rücklů pod kaplí P. Marie z roku 1893. Přízemními okénky je možné do hrobky samotné nahlédnout.

Pokračujeme dále po žluté a stoupáme zpátky do Krásného odkud jsme vyšli. Než vejdeme do lesa, můžeme přehlédnout celé okolí Horního Bradla, kterému vévodí zlesněný kopec Polom s pralesní částí.