Muzeum vodníků a černého divadla
Černé divadlo je druh divadelní produkce, který využívá princip černého kabinetu: na zatemněném jevišti nejsou černě odění herci proti černému pozadí vidět. Zato rekvizity, předměty a objekty, osvětlené zdroji ultrafialové záření nebo pohyblivými bodovými reflektory a vedené herci, proti pozadí září. Tím se stávají schopné pohybu a tedy i vlastního osobitého života.
Prapočátky černého divadla spadají do období starověké Číny, kdy princip podobných praktik využívali k mizení tamní bojovníci a občas byl využit při kouzelnických představeních pro zábavu tamních císařů. Odtud se přenesl v 18. století do Japonska a byl využíván v japonském loutkovém divadle bunraku. Počátky moderní formy vznikaly kolem roku 1950 zásluhou francouzského avantgardního loutkáře George Lafailla. V roce 1955 jeho představení zhlédli loutkáři ze skupiny Salamandr a Divadla Spejbla a Hurvínka a přivezli tento druh divadla do Československa, kde se v šedesátých letech především zásluhou Jiřího Srnce (divadelník, scénograf, režisér, výtvarník, hudební skladatel a loutkář) rozšířilo o nové technologické divadelní postupy a od této chvíle můžeme mluvit o vzniku fenoménu černé divadlo.
Expozice na choltickém zámku je nejen pro děti, ale i pro rodiče. Najdeme zde nejrůznější ukázky pohádkových postav i rekvizit z mnoha známých i méně známých pohádek. Je tu Sněhurka a 7 trpaslíků, princ s princeznou, nebo třeba Golem.
V zajímavých prostorách zámku se návštěvníci dozvědí také výsledky nedávného výzkumu zabývajícího se nejznámější českou pohádkovou bytostí -vodníkem. Věděli jste například, že existují druhy jako: Vodník lesní, Vltavský, Labský, Horský, Rybniční a že je všechny uvidíte? Včetně toho místního, Choltického? Dozvíte se jak žijí, co dělají, co je pro ně specifické ...
Otevírací doba
LEDEN -
BŘEZEN - otevřeno ve dny předem propagované kulturní akce
DUBEN:
(soboty, neděle, svátky) 10.00 - 16.00
KVĚTEN - SRPEN: (denně kromě pondělí) 10.00 - 17.00
ZÁŘÍ:
(soboty, neděle, svátky) 10.00 - 17.00
ŘÍJEN:
(soboty, neděle, svátky) 10.00 - 16.00
LISTOPAD, PROSINEC - otevřeno ve dny předem propagované kulturní akce
V článku byly použity texty z www.wikipedie.cz.