Muzeum obuvi a kamene

28.09.2020

Muzeum obuvi a kamene najdeme ve Skutči, v městečku na východním konci Železných hor. A proč právě muzeum obuvi a kamene? Protože tyto dvě řemesla tu mají dlouholetou tradici.

Muzeum najdeme hned pod náměstím, parkovat lze přímo na něm. V muzeu se nacházejí dvě dlouhodbé expozice, památník V. Nováka, pamětní síň a V.J. Tomáška a také infocentrum.

V expozici obuvnictví, která se skládá ze tří částí, se seznámíte se vším, co k práci obuvníka náleželo. Prohlídnete si obuvnickou světničku, polní dílnu na opravu obuvi, maxibotu i pracovní stroje. Součástí expozice je i příběh "botasky" - sportovní obuvi, kterou zná snad každý.

V druhé části stabilní expozice je muzeum kamene, rozdělené na vnitřní a venkovní část. Vnitřní část prohlídky seznámí návštěvníky s vývojem kamenoprůmyslu a pestrou geologií kraje. Vše je podáno interaktivní zábavnou formou. Ve venkovní části se projdete fiktivním kamenolomem a poznáte, jak práce v kamenolomu vypadala. Je tu polní drážka a tačna, beranová štípačka kostek, dřevěný jeřáb, ruční páčidlo "cuk", nebo lanovka zvaná "houpačka". Několik figurín, které jsou po expozici rozmístěny, zaujímá nejrůznější pracovní postoje, které věrně napodobují skutečnou práci. Např. výrobu speciální kostky "tramvajky", ruční sekání kostek na "štontu", štípání na beranové štípačce, ale i třeba ruční výrobu štěrku. Celá trasa je doplněna infopanely s texty nákresy a fotografiemi doplňujícími danou situaci. Téměř všechny stroje a nářadí si návštěvník může osahat a vyzkoušet.

Kontakt:
Městské muzeum ve Skutči (organizační složka Města Skuteč)
Adresa: Rybičkova 364, 539 73 Skuteč
Tel.: 469 350 131
E-mail: muzeum.skutec@seznam.cz