Jeskyně Drápka

28.09.2020

Opět jeden tip na výlet s dětmi, celkem ujdete 3,5 km a navštívíte i jednu "minijeskyni". Náš výlet začneme ve Vrbatově Kostelci, vesnici vzdálené cca 5 km od Chrasti na Chrudimsku. Dostat se tam můžeme buď autem, nebo vlakem, který sem právě z Chrasti pravidelně jezdí.

Vyrážíme po zelené značce směrem na Skuteč a nad Vrbatovým Kostelcem vyjdeme na nevysoký kopec Kostelecká Hůra. Tady začíná stejně značená cesta po vrstevnici, která nás vede borovým a bukovým lesem s výhledy na Skutečsko. Asi po kilometru chůze se cesta stáčí vlevo a hned zas vpravo a právě v tomto ohybu cesty, asi 30 metrů po pravé straně, se nachází jeskyně Drápka.

Jedná se o kruhový otvor v průměru 150 cm, vytesaný v pískovcovém bloku. V dřívějších dobách sloužil jako úkryt loupežníků, o čemž svědčí i vysekaný komínek na odvod kouře. Tady se podle pověsti ukrýval místní loupežník nazývaný Soldát. Ten sice byl prvorozeným synem na statku v Kostelci, ale protože byl dost nezvladatelný, jeho otec zařídil, aby ho vzali na vojnu. Když se po 12 letech z vojny vrátil, požadoval na bratru - hospodáři na statku - podíl na dědictví. Byl z toho spor a Soldát byl vyhnán. Přitom však bratru přísahal pomstu a také brzy potom hospodářství vyhořelo. Podezřelý Soldát se potloukal po lesích a živil se krádežemi. Byl celému okolí velmi nebezpečný, ale mušketýři po něm marně pátrali. Nakonec byl povolán z Chrudimi oddíl vojáků. Po delším pronásledování byl loupežník dopaden a v Chrudimi popraven.

Po prohlídce jeskyně pokračujeme dále po zelené značce až do místa, kde cesta odbočuje vlevo do kopce a zelená značka pokračuje rovně. My odbočíme vlevo a brzy narazíme na modrou turistickou značku, která nás pohodlnou "hřebenovou" cestou dovede zpátky do Vrbatova Kostelce.