Hlavním hřebenem Železných hor

28.09.2020

Železné hory - Název jim přisuzuje spíš monumentální vzezření, ale ve skutečnosti to s těmi horami není až tak horké. To jim ale neubírá nic na jejich zajímavosti ani kráse. Jedná se o méně členitou krajinu, která si v sobě nese neopomenutelné nerostné bohatství. Pokud máte rádi turistiku i cykloturistiku a nepotřebujete k tomu zdolávat obtížné trasy, pak jsou právě Železné hory vhodné přesně pro Vás.

Čeká na vás velmi pěkná příroda, ve které se střídají pláně s několika kopci, které můžeme s nadsázkou nazvat horskými hřbety. Určitě si oblíbíte krásné výhledy do okolí, které tato trasa nabízí.

Aby byla vaše turistika, či cykloturistika co nejpříjemnější, doporučuji začít zdolávání Železných hor na jihovýchodě. Zde je pohoří nejvyšší, takže se s postupujícím časem a ubývajícími silami nebudete potýkat s větší obtížností, ba právě naopak. Do bodu, kterým začínáme náš výlet, Vás zavede např. železniční trať směr Havlíčkův Brod - Pardubice. Konkrétně můžete vystoupit na zastávce Stružinec. Od té je jen pár kilometrů vzdálený Horní vestec, který se pyšní nejvyšší horou Železných hor. Jak už bylo zmíněno, hory jsou spíše nadneseným názvem. Tento kopec měří necelých 670 metrů. Jakmile ho pokoříte, pokocháte se nádherným výhledem.

Dál doporučuji sledovat velmi bedlivě značenou cyklotrasu, nebo turistickou značku a na neoznačený zbytek cest použijte mapu. Užijete si střídavě pole, louky, lesy, možná projedete, či projdete pár vesnicemi. Zhruba po dalších sedmi kilometrech narazíte na druhý nejvyšší vrchol těchto hor. Bohužel tady výhled nebude tak pěkný jako z nejvyššího vrcholu. Tento je docela plochý, takže žádné výrazné výhledy se nekonají.

Dosažením tohoto bodu samozřejmě krásy Železných hor nekončí. Hájovna jménem Javorka je unikátním místem, ze kterého si můžete při troše štěstí odnést fluorit na památku a napojit se přes rozcestí Kubíkových Dubů na vesnici Počátky. Přes tu máte možnost navštívit samotné Peklo. Pekelský rybník a Pekelská rokle jsou místa, která budete obdivovat. Příroda je zde nádherná, a pokud se budete řídit označenou cyklotrasou, dostanete se až k tzv. Hedvičině huti. Tento areál už bohužel tak krásný není, ale je součástí tohoto místa.

Ať už navštívíte v Železných horách jakékoli místo, nebo zvolíte jakoukoli trasu, určitě budete nadšeni z okolní krajiny, přírody i nádherných stromů. Za povšimnutí jistě stojí všechny, ale takový Žižkův dub, který je přes 800 let starý a narazíte na něj právě po cestě z Pekelné rokle, je místním pamětníkem. Všimnout si zde můžete také královského hradu Lichnice, lépe řečeno toho, co z něj zbylo. A tady někde Železné hory pomalu končí. Udělejte si jednodenní výlet, nebo si tu užijte prodloužený víkend a vychutnejte si zdejší krásy dosytosti. Litovat nebudete, Železné hory mají milovníkům přírody i turistiky co nabídnout.