Hedvičino údolí

28.09.2020

Hedvičino údolí je vlastně hluboká skalnatá rokle zaříznutá do Kaňkových hor Zlatým potokem. Ten je zejména v jarním období spíše divokou řekou, zpomalovanou několika jezy. Údolí začíná na okraji Třemošnice v Hedvíkově a končí u pekelských rybníků v Kraskově.

Doporučujeme vyrazit od pekelských rybníků u Kraskova, projít si údolí po zelené turistické značce a na rozcestí u hedvikovské továrny se dát na červenou značku, která vás dovede na rozcestí "Nad peklem" a tady se vydáte po žluté značce až na začátek trasy. U tohoto rozcestí je pozorovací bunkr pro jednu osobu z období druhé světobé války "Einmannbunker". Jedná se o nevelkou typizovanou železobetonovou stavbu zvonového tvaru určenou ke strážním a pozorovacím úkolům. Ač název tak napovídá, nejednalo se vždy o objekty určené pro jednočlennou osádku. Ta mohla dosahovat dle velikosti konkrétního objektu počtu až čtyř mužů. Jejich nejčastějším úkolem bylo střežení průmyslových areálů a dopravních uzlů vyklizených z důvodu nastávajícího náletu a pozorování situace při jeho průběhu za účelem snazší lokalizace míst dopadu nevybuchlých pum. Celá cesta měří cca 3 km a zvládnou ji i děti.

Nebo si můžete trasu prodloužit, neodbočovat na červenou značku, ale pokračovat po ní až do Třemošnice a odtud se vrátit kolem Kaple sv. Jana po žluté až na začátek. V tomto případě ujdete asi 6,5 km.