Zimní železnohorský výšlap po stopách industriálních dob – od čtenáře

váha v podole,uvnitř ještě kompletní zařízení

Také se Vám smrsklo po svátcích oblečení? Zkuste tip na neobvyklou procházku Železnými horami po industriálních stopách minulého století. Proč v zimě? Jednak proto, že vám přes svátky narostly ozdobné tukové prstence, ale hlavně jsou nejvíce vidět stopy a pozůstatky zanikajících pozoruhodných míst ze století páry a největšího rozkvětu průmyslu v Železných horách. Je třeba vyrazit trochu mimo „profláknuté“ cesty, na ty bez značení. Můžeme vyrazit vlakem či autem, start a cíl bude na konečné vlaku v Prachovicích. Zaparkujeme či vystoupíme z lokálky a vyrážíme.

Nádraží Vápenný Podol,donedávna byly ještě patrné protektorátní nápisy na budově,naše zatím odolávají zubu času.

Nabíráme směr cementárna. Držíme se vlevo, projdeme kolem sauny. Cesta pak chvíli mírně stoupá a dále už jen dolů. Výhled na průmyslové monstrum je okouzlující až tajemný. Po obslužné komunikaci pokračujeme stále dolů, po pravé ruce míjíme rozlehlé nákladové překladiště a o kousek dál rybník. Cesta je stále užší a rozbitější. Trochu se stáčí, pokračujeme dolů až na orientační bod trať dva mosty a pod tím novějším brod přes potok. Cestu dál nám kříží stávající trať. Jeden most je s kolejemi, druhý už jen jako dávno zapomenutý svědek zaniklé železniční tratě Tasovice- Vápenný Podol.

trať do Prachovic nad ní most do Podola,dnes už zarostlý ale dá se probrodit.

 

Nabízí se 3 možnosti cesty. První zpět stále po kolejích tak trochu areálem, což by se asi moc nemělo, ale… Je to nejkratší a milovník drah si přijde na své, je na co koukat je třeba být pozorný.

Druhá cesta je taková úniková a nejvíc „cyklo“. Přeskočíme potok a po 50 metrech jsme u brány skladu SSHR. Obrovský areál začínající už na nádraží v Kostelci u Heřmanova Městce by tu opravdu nikdo nečekal. Vyrážíme od brány nejrychlejší cestou po pohodlné asfaltce do Vápenného Podola, kde navážeme na cestu zpět přes naučnou stezku vápenictví.

u vápenky se napojíme na naučnou stezku a počínáme s návratem do Prachovic.Po cestě ještě potkáme několik drobnějších důlních objektů.

Třetí, zajímavější, je cesta po zrušené železniční trati. Vybíráme třetí možnost, tedy opatrně na koleje a začneme na kolejích u kilometrovníku 18,9. Zde byla nádražní budova a zastávka Tasovice s výhybkou na Podol. Pokračujeme po tělese dráhy a jdeme přes starý kamenný mostek. Pokračujeme skrz skalní zářez míjíme propustek. Neodbočujeme a velmi mírným obloukem po znatelném náspu dojdeme k  lesu. Dále lesem vesměs kopírujeme Podolský potok. Na konci cesty lesem, tedy začátku Podola se již začínají objevovat obrysy bývalé nákladové rampy. Plot nás donutí opustit těleso trati a obejít ho vpravo. Po cestě se dostaneme až k bývalé nádražní budově. Míjíme jí a jdeme po staré kostkové cestě. Malinko si zajdeme a odbočíme na první odbočce od nádraží vlevo a dojdeme ke starému nádražnímu skladu (vpravo)a naproti je k prohlédnutí nádherná historická váha. Od té můžeme pozorovat pozůstatky nákladových ramp.

DSCN2724

Ty jsou viditelné i ze silnice, ale ruku na srdce kdo z vás ví, že kdysi až sem jezdil vlak a kde bylo v Podole nádraží. Po cestě je mnoho zajímavých stop a starých industriálních objektů a od Tasovic několik pozůstatků po zaniklé trati, chce to opravdu pozorně koukat. Po shlédnutí pozůstatků Rakousko Uherské dráhy stojí za to odbočit ke kostelu na pozůstatky původního lomu. Od něj je to už kousek ke staré vápence a po naučné geologické stezce se vracíme zpět do Prachovic.

budova nákladního nádraží

Po cestě jsou oplocené prostory, kde se nachází jeskyně a další důlní prostory. Bohužel legálně nepřístupno, což je škoda, ale zakázané ovoce chutná nejvíce a zkušený „píditel“ lehce na internetu zjistí, cože tajného za plotem opravdu je. Neberte to, prosím, jako navádění k porušování místních předpisů.

Lehčí trasa max. 9 km, po zajímavostech a pozůstatcích budování průmyslu a vápenictví. Možné pěšky i na kole.

Autor: Jan Liška, Kojice, redakčně upraveno

dobový obrázek zastávka Tasovice

tasovice_1900

tasovice_1910

Komentáře nejsou povoleny.

Webkamery

Hlinsko

Kalendář akcí

 • Ned 4/3/2018: Magický svět loutek v Chrudimi
 • Sob 21/4/2018: Jsme tu pro Vás na Veselém Kopci
 • Sob 23/6/2018: Magické osmičky 1848-1918-1948-1968 v Hlinsku
 • Čtv 13/9/2018: Astronomické tradice v Pardubickém kraji
 • Úte 18/9/2018: Školákem ve válečných letech ve Skutči
 • Úte 2/10/2018: Hrady a zámky na Chrudimsku - fotografie členů Fotoklubu
 • Pát 26/10/2018: Duchůplné muzeum v Chrudimi
 • Sob 27/10/2018: Zamykání Doubravy
 • Sob 27/10/2018: Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby
 • Sob 27/10/2018: Ukázky tradičního zpracování lnu na Veselém Kopci
 • Ned 4/11/2018: Ukončení turistické sezóny v Chrudimi - Mubaso
 • Sob 24/11/2018: Kateřinské posvícení v Chrudimi
 • Sob 24/11/2018: Mikulášský vlak do Choltic
 • Sob 24/11/2018: Vánoční prohlídky na zámku Žleby
 • Sob 24/11/2018: Vánoční jarmark na zámku Žleby
 • Sob 1/12/2018: Vánoce na Veselém Kopci
 • Sob 1/12/2018: Vánoční prohlídky na zámku Žleby
 • Ned 2/12/2018: Rozsvícení vánočního stromu v Chrudimi
 • Stř 5/12/2018: Mikuláš v Chrudimi
 • Sob 8/12/2018: Vánoční prohlídky na zámku Žleby
 • Sob 8/12/2018: Vánoční pohádka v zámeckém divadle na Žlebech „Zpátky do Betléma“
 • Ned 9/12/2018: Předvánoční jarmark na Veselém Kopci

Vyhledávání

Partneři

advertisement advertisement advertisement

Přihlaste se k odběru příspěvků

E-mail:

Odebírat příspěvky
Odhlásit příspěvky