U mrtvých

img_1856

Asi 2 km jihovýchodně od Rosic u Chrasti najdeme hromadný hrob fracouzských, ruských a rakouských vojáků, kteří zde zemřeli na choleru během napoleonských válek. Prý je zde pohřbeno 700 – 1000 těl. Mrtvé vojáky sem přiváželi vozy z rosického zámku, kde byl vojenský lazaret. Vozy měly prý dno z prken, která se dala vysunout, a těla tak padala do hrobu bez toho, aniž by se jich kdokoli musel dotknout a riskovat také nakažení. Hrob je datovaný k roku 1813, místo má půdorys obdélníku o délce stran cca 30 metrů, je oploceno se vstupem po žebříku na jižní straně a je pietně upraveno.

img_1857

Traduje se, že jeden z vojáků se v hrobě „probral“ a dostal se zpátky do Rosic, kdy dožil. V 70. letech 20. století se o něj dokonce zajímala francouzská ambasáda.

img_1858

Cholera je akutní infekční průjmové onemocnění způsobené nízkou úrovní hygienických standardů a nedostatečnou úpravou vody. Zdrojem nákazy je infikovaný člověk, kterým může být i nosič bez viditelných příznaků. Původcem nákazy je bakterie Vibrio cholerae, která se přes kontaminovanou vodu či potravu dostává do trávicího traktu. Projevuje se velmi častými, řídkými průjmy, kdy stolice odchází samovolně z těla, beze stop krve. Krátce po začátku průjmů dochází i ke zvracení. Během několika hodin organismus ztratí velké množství vody a minerálů (až 10 % tělesné hmotnosti). Dochází k extrémní dehydrataci s neuhasitelnou žízní, svalovými křečemi, poklesem krevního tlaku a selhání ledvin, které bez adekvátní náhrady vody a solí vedou ke smrti (při plném vědomí). Ztráty vody mohou být až 26 litrů za den.

Z Rosic u Chrasti pojedeme autem na Dobrkov. Asi 2,5 km je vlevo je polní cesta, kde můžeme auto nechat a dál pokračovat pěšky. Hrob vypadá jako remízek, ke kterému dojdeme po cca 1 km.

img_1860

Komentáře nejsou povoleny.

Webkamery

Hlinsko

Kalendář akcí

  • Čtv 30/1/2020: Ultrafialové retro

Vyhledávání

Partneři

advertisement advertisement advertisement

Přihlaste se k odběru příspěvků

E-mail:

Odebírat příspěvky
Odhlásit příspěvky