Synagoga Heřmanův Městec

  • Synagoga  – zcela přístupná, pouze 1 malý schůdek
  • Hřbitov – zcela přístupný
  • Židovská škola – není pro vozíčkáře (v patře)
  • Židovský dvojdomek – bezbariérový, navazuje na školu a Synagogu
  • Toalety pro vozíčkáře jsou v tomto dvojdomku
  • Parkování na náměstí – vyhrazené 1 místo, u Synagogy 1 místo, i jinde v okolí

Heřmanův Městec je malé městečko ležící asi 10 km západně od Chrudimi na silnici na Čáslav. Může být dobrým východiskem k výletům do Železných hor – na Konopáč, do Prachovic, nebo až na Seč. Samotné městečko se ale může pochlubit i zajímavými památkami. My dnes navštívíme 3 z nich – židovský hřbitov, synagogu a zámecký park.

Auto můžeme zaparkovat u synagogy a vydat se nejprve na prohlídku židovského hřbitova. Ten je od synagogy vzdálený asi 400 metrů a dojdeme k němu Havlíčkovou ulicí směrem ven z města od synagogy.

Hřbitov má v současné době rozlohu 4000 m2 a ve 21 řadách je zde 1077 náhrobních kamenů. Jedná se o nejstarší židovský hřbitov v okolí – říká se, že nejstarší kámen byl z doby před rokem 1430. Ten se dodnes nedochoval. V roce 1667 byl hřbitov rozšířen a následně pak ještě 4x.  Nejstarší čitelný kámen je z roku 1647.  Před hřbitovem je informační panel, který seznamuje návštěvníky s podrobnostmi.

Po prohlídce hřbitova se vrátíme do synagogy. Ta zde ve své současné novorománské podobě stojí od roku 1870, kdy ji zde vyprojektoval a postavil známý východočeský architekt a restaurátor František Schmoranz. Stavební náklady činily 15051 zlatých. Vedle synagogy je i poslední židovský domek, který se zachoval. Synagogu i přilehlou Galerii Cyrany si můžete prohlédnout s průvodcem celoročně.

Poslední zástávkou naší procházky po Heřmanově Mestci je zámek u hlavní silnice u náměstí. Samotný zámek je bohužel nepřístupný, je v něm umístěn domov důchodců hl. města Prahy. Za procházku stojí ale zámecký park v anglickém stylu. Vchází se do něj buď brankou na pravé straně zámeckého parku, nebo přímo přes zámecké nádvoří. Před zámkem je umístěný informační panel seznamující návštěvníky s historií zámku.

Park byl zřízen Šporky v roce 1784 z bývalé obory s rybníkem a staletými duby. Ze vzácných dřevin jsou zde jedlé kaštany, jihoamerické platany, tisy, cizokrajné borovice, staleté duby a buky. Z květin pak vzácný vstavačovitý vemeník dvoulistý a z liliovitých kokořík vonný, na lukách vstavač tygrovitý. Z ptactva se zde vyskytuje ledňáček, skorec a na rybníku pak labutě.


 

Komentáře nejsou povoleny.

Webkamery

Hlinsko

Kalendář akcí

  • Čtv 30/1/2020: Ultrafialové retro

Vyhledávání

Partneři

advertisement advertisement advertisement

Přihlaste se k odběru příspěvků

E-mail:

Odebírat příspěvky
Odhlásit příspěvky