Rozhovor s ředitelem Geoparku Železné hory

SmutekGeopark Železné hory má za sebou rok oboustranně úspěšného partnerství s naším webem. Vyzpovídali jsme ředitele Geoparku Železné hory RNDr. Daniela Smutka a zjistili třeba i to, které místo v geoparku má nejradši.

Co vybudoval Geopark ŽH v letošním roce 2014? Na co jste z toho nejvíce hrdí?
V letošním roce se podařilo realizovat několik klíčových projektů. Nejprve je to projekt Železné hory- Geologicky významná oblast, který se právě chýlí ke svému konci a v rámci něhož je budována geoturistická infrastruktura na 40 lokalitách (tabule, expozice, čištění skalních výchozů). Druhým, neméně zajímavým projektem je instalace krystalu kalcitu u Berlovy vápenky v Závratci u Třemošnice. Vedle těchto infrastrukturních aktivit se podařilo proškolit 16 geoprůvodců a v současnosti jsou dokončovány přípravy turistických lektorovaných programů.

Co chystá Geopark ŽH pro rok příští, na co se můžeme těšit?
Příští rok bude z hlediska geoparku přelomový. Do konce srpna vznikne první vstupní brána, interpretační centrum geoparku v Záchranné stanici Pasíčka u Proseče s řadou interaktivních a dotykových prvků. Velmi významný bude konec května, kdy se v geoparku, konkrétně v Chrudimi, uskuteční 3. konference národních geoparků s bohatým doprovodným programem pro širokou veřejnost a 14 dnů na to se zde uskuteční národní kolo Ekologické olympiády.

Je možné navštívit Geopark ŽH i v zimních měsících? Ma to nějaká specifika oproti létu?
Výhodou geoparku je, že řada tzv. geotopů, tedy geologicky zajímavých lokalit, je přístupná i v zimních měsících, často i ve sněhu. A naopak, některé lokality právě v zimních měsících získávají zcela jiný rozměr. Příkladem může být ohebská skála, kde se za mrazivého počasí objevují ledopády a ledové krápníky. Samozřejmě má zimní návštěva lokalit hlavně bezpečnostní specifika, protože pohyb na skalnatých a často namrzlých plochách může být velmi nebezpečný. Proto je třeba si dávat pozor na to, kam návštěvník šlape.

Která lokalita geoparku je vám  nejmilejší, ke které máte nějaký osobní vztah?
Osobní vztah, a může se říct, že i milý vztah, mám k lokalitě Brloh. Důvodů je několik. Za prvé se poštěstilo vyčistit velký lom, který byl zavezen různým harampádím a totálně zarostlým křovisky a kopřivami. Za druhé se po dohodě se starostou obce podařilo přesvědčit zastupitelstvo, aby také přispěli korunami na úpravu okolí lomu, což si místní lidé vzali za své a ze spolupráce hasičů a „dřevorubců“ vznikl přírodní amfiteátr a báječné vyhlídkové místo jak do dávné historie, tak i po české krajině. A za třetí? Našli se tam po dlouhých 70 letech i trilobiti! To už je pověstná třešnička na dortu se šlehačkou.

Komentáře nejsou povoleny.

Webkamery

Hlinsko

Kalendář akcí

 • Pát 28/9/2018: Tanec kolem baletky - co se děje v restaurátorské dílně?
 • Pát 2/11/2018: Loutky na frontě v Chrudimi
 • Sob 6/4/2019: Rozšíření stávající expozice na Švýcárně
 • Sob 6/4/2019: Rozšíření stávající expozice na Švýcárně
 • Pát 19/4/2019: Veselý Kopec: Jsme tu pro vás
 • Pát 24/5/2019: Velké prádlo v Chrudimi
 • Sob 29/6/2019: Betlém - 30 let nového života
 • Sob 24/8/2019: Tradiční textilní techniky, dílnička s výtvarnicí Terezou Kalinayovou
 • Pát 30/8/2019: Netopýří noc v Chrudimi
 • Sob 7/9/2019: Posvícení na Veselém Kopci
 • Sob 14/9/2019: Veselý Kopec patří dětem a jejich rodičům - hrátky s papírem

Vyhledávání

Partneři

advertisement advertisement advertisement

Přihlaste se k odběru příspěvků

E-mail:

Odebírat příspěvky
Odhlásit příspěvky