Naučná stezka „Kolem prachovického lomu“

Naučná stezka „Kolem prachovického lomu“ seznamuje návštěvníky na svých 3,5 km s historií i současností lomu, a to především z geologického hlediska. Stezka začíná před vjezdem do prachovického lomu u turistického rozcestníku a kopíruje červenou turistickou značku vedoucí do Vápenného Podola.
Stezka má celkem dva výhledy na lom a šest zastavení s naučnými tabulemi, které seznamují turisty s geologickou historií lomu, se zkaměnělým životem, který se lze v lomu nalézt, nebo upozorňuje na jeskyni nacházející se pod našima nohama. Stezka myslí i na děti. Po celou dobu je trasou provázejí pohádkové bytosti žijící v okolí lomu – Krvavěnka, Boukal, bludný slon Bohouš a další.
Stezka končí v obci Vápenný Podol u vápenné pece z roku 1873. První písemná zmínka o Vápenném podolu pochází z 16. století. Od 17. do 19. století tu byly lázně s prostou podzemní vodou, což dokládá empírový lázeňský dům s pamětní deskou připomínající pobyty skladatele Ot. Ostrčila. Lázně byly označovány jako „Lázně sv. Václava“.
Stejnou cestou se pak můžeme vrátit zpět. Stezka byla vybudována v rámci projektu Pomáháme – společně pro život společnosti Holcim (Česko) a. s.

Komentáře nejsou povoleny.

Webkamery

Hlinsko

Kalendář akcí

  • Čtv 30/1/2020: Ultrafialové retro

Vyhledávání

Partneři

advertisement advertisement advertisement

Přihlaste se k odběru příspěvků

E-mail:

Odebírat příspěvky
Odhlásit příspěvky