Geopark Železné hory – ohlédnutí za rokem 2015

Vyzpovídali jsme Honzu Doucka z Geoparku Železné hory a zeptali jsme se ho, co se v loňském roce povedlo a co nás v tom dalším čeká. 🙂

Co se vám povedlo v roce 2015? Na co jste z toho nejvíce pyšní?

JD: Loňský rok byl velmi výživný a přinesl řadu novinek. Asi tou nejzajímavější je fakt, že jsme se pokusili narušit do jisté míry stereotyp chrudimských jarmarků tím, že jsme uspořádali víkendovou akci pod názvem „Kameny se valí na Chrudim“. Na muzejní noc, koncert, jarmark a rýžování dorazilo okolo 4 000 návštěvníků. Ale hlavně tím byla založena jakási tradice, která bude tento rok pokračovat v mnohem obsáhlejší akci „Paleoart – Mamutí se řítí na Chrudim“. Druhou novinkou, která se projeví spíše v budoucnu, je podání žádosti o vstup geoparku do sítě Globálních geoparků UNESCO. Žádost byla prostřednictvím Ministerstva zahraničí a Ministerstva životního prostředí podána na konci listopadu a v tuto chvíli očekáváme případně připomínky a hlavně termín, kdy geopark navštíví dva hodnotitelé. Definitivní jasno by mělo být ke konci tohoto roku.
Co chystá Geopark pro rok příští, na co se můžeme těšit?

JD: Jak už jsem naznačil, tento rok bude hlavně ve znamení zkamenělin a jejich uměleckého ztvárnění. Lidé se tak mohou těšit na otevření „Brány do pravěku“ v Pasíčkách, obsáhlé výstavy v Chrudimi, jarmark, soutěž v rýžování, ale třeba i na promítání Jurského parku pod rozhlednou Bára na Podhůře.
Kterou lokalitu byste doporučil navštívit spíš v zimě než v létě?

JD: No, to je slovo do pranice. Geologické lokality obecně nejsou z bezpečnostních důvodů na zimní návštěvu příliš vhodné. Namrzající sníh a led může udělat na kameni své. Na druhou stranu, romantická podoba například zasněžených skutečských lomů je v létě jen těžko nahraditelná. Přes zimu ale určitě stojí za návštěvu muzea, takže musím jednoznačně doporučit například to skutečské, které je otevřené bez zimní přestávky. Pokud se však budete stejně chtít podívat do přírody, pak velmi doporučuji zamrzlé údolí Doubravy mezi Chotěboří a Bílkem. Zvláště po větších mrazech vytvářejí ledopády na skalách úchvatné scenérie. V menším lze ledopády vidět i na hrázi Sečské přehrady.
Které místo Geoparku prošlo vloni největší proměnou?

JD: Jednoznačně louky u Záchranné stanice v Pasíčkách u Proseče, kde v loňském roce vyrostla Brána do pravěku, interaktivní hraví expozice. Její oficiální otevření pro veřejnost je plánováno na začátek května.

Komentáře nejsou povoleny.

Webkamery

Hlinsko

Kalendář akcí

  • Čtv 30/1/2020: Ultrafialové retro

Vyhledávání

Partneři

advertisement advertisement advertisement

Přihlaste se k odběru příspěvků

E-mail:

Odebírat příspěvky
Odhlásit příspěvky