Ďáblova bible

Kopii Ďáblovy bible uvidíte v městském muzeu v Chrasti, městečku v severním podhůří Železných hor. Patrně byla napsána v nedalekém klášteře v Podlažicích. Codex gigas obsahuje čtyři dlouhé texty i kompletní Bibli. Rukopis začíná Starým zákonem, následují dvě historické práce, jejichž autorem je Josephus Flavius, který žil v prvním století n.l. Jedná se o Židovské starožitnosti a Židovskou válku.

Po nich je zařazena nejpopulárnější středověká Encyklopedie od Isidora, který žil v šestém století ve Španělsku. Následuje sbírka středověkých prací a dále Nový zákon.

Poslední z dlouhých děl je latinsky psaná Kronika česká (Chronica Boemorum), kterou sepsal Kosmas Pražský (asi 1045-1125). Jde o velmi významné dílo – první historii českých zemí.

V rukopise najdeme i některé kratší texty. První z nich, uvedený před obrázkem Nebeského Jeruzalém, je Penitenciál („zpovědní zrcadlo“). Druhý o vyvolávání zlých duchů následuje za portrétem ďábla. Posledním významným krátkým textem je Kalendář obsahující seznam světců a jmen místních osobností z českých zemí uvedených ve dnech, kdy se připomínala jejich památka. Jedno dílo na listech, které byly z rukopisu vyříznuty, se ztratilo. Šlo o Řeholi benediktinského řádu – základní pravidla života v klášteře sepsaná v šestém století.

Nejdůležitější křesťanskou knihou je Bible. Další texty v kodexu byly pečlivě vybrány, aby ji doplnily, protože společně poskytovaly informace o historii Židů (Josephus), univerzální znalosti (Isidor), lékařské poznatky a místní dějiny (Kosmas).

Článek byl převzat a více informací obsahuje: http://www.kb.se/codex-gigas/cze/


Komentáře nejsou povoleny.

Webkamery

Hlinsko

Kalendář akcí

  • Čtv 30/1/2020: Ultrafialové retro

Vyhledávání

Partneři

advertisement advertisement advertisement

Přihlaste se k odběru příspěvků

E-mail:

Odebírat příspěvky
Odhlásit příspěvky