Bývalý evangelický hřbitov – Kunčí u Slatiňan

První zmínka o místní části Slatiňan Kunčí pochází z roku 1512. Obec leží v rovinaté krajině a je obklope­na zemědělskou půdou a lesy. Půda je převážně rašelinná – odtud také pochází název nedalekých Slatiňan (slatě).
Evangelický hřbitov se nachází 0,8 km severně od centra obce, byl založen v oce 1786 a je tak typickým zástupcem evangelických hřbitovů, vznikajících na území Rakousko-Uherské monarchie po vydaní tolerančního patentu v roce 1781. Výstavba evangelických hřbitovů, ač v té době už povolená, probíhala zpravidla mimo obce. Hřbitovy bývaly situovány do vzdálených míst na hranici katastrálních území, typickým příkladem takové polohy je hřbitov u Kunčí. Nejbližší evangelický kostel se nachází až v centru Slatiňan.
V období první republiky se disku­tovalo o zrušení katolického hřbito­va ve Slatiňanech a proto se obec Kunčí rozhodla vystavět vedle stáva­jícího evangelického hřbitova i hřbitov katolický. Druhá sv. válka a neostatek materiálu stavbě zabránil.
Dne 28.10.1953 proběhl na tomto hřbi­tově poslední pohřeb a ke dni 1.12.2005 byl hřbitov se souhlasem Krajského úřadu v Pardubicích zrušen.
Hřbitov prošel v roce 2018 zdařilou rekonstrukcí a určitě stojí za krátké zastavení.

(Fotografie ukazují stav před a po rekonstrukci.)

DSC_0048DSC_0046

IMG_5854 IMG_5855 IMG_5856 IMG_5857

Komentáře nejsou povoleny.

Webkamery

Hlinsko

Kalendář akcí

  • Čtv 30/1/2020: Ultrafialové retro

Vyhledávání

Partneři

advertisement advertisement advertisement

Přihlaste se k odběru příspěvků

E-mail:

Odebírat příspěvky
Odhlásit příspěvky