500 000 000 let staré dno moře

DSC_1877

Projít se v Čechách po mořském dně, to není jen tak. Díky Národnímu geoparku Železné hory to ale možné je. Kousek od vesničky Deblov jižně od Chrudimi se totiž nachází zkamenělé prvohorní dno, které je provrtané množstvím červích chodbiček. A teď k němu vede nová naučná mikrostezka.
DSC_1876

Autem dojeďte od Chrudimi do vesničky Deblov a hned za cedulí obce odbočte vlevo k lesu. Odbočku poznáte snadno, jsou u ní 2 informační panely. Jeďte až k vysílači na kopci „Na Chocholce“ a u něj zaparkujte. Hned za vysílačem vstupte do lesa a po cca 50 metrech už uvidíte začátek stezky tvořené dřevěnými trámy a informačnímu panely. Stezku si projděte a nezapomeňte si prohlédnout, jak vypadají stopy po trilobitech a chodbičky červů v mořském dně. Ať víte, co máte pak v terénu hledat. 🙂

DSC_1894

Samotný odkryv dna je na konci stezky a nejlepší je projít si ho následováním malých kulatých cedulek, které jsou označeny jako „stopy trilobitů“. To hlavní se ale nachází pod našima nohama – tisíce malých dírek po pravěkých červech – stopy pravěku. Stezka je to sice kratičká, ale zajímavá a pěkně udělaná. Doporučujeme ji spojit s jinou krátou stezkou v okolí – lom u Stolan, kde je další interaktivní stezka a kde si můžeme sáhnout na amonity, žraločí zuby, nebo si vyhrabat kostru dinosaura.

DSC_1897

Komentáře nejsou povoleny.

Webkamery

Hlinsko

Kalendář akcí

  • Čtv 30/1/2020: Ultrafialové retro

Vyhledávání

Partneři

advertisement advertisement advertisement

Přihlaste se k odběru příspěvků

E-mail:

Odebírat příspěvky
Odhlásit příspěvky