2 přehrady za jeden den

(19 km, středně náročná trasa)

Krásná trasa, i když trochu dlouhá. Výhodou je dopravní oblužnost, jak do výchozího bodu cesty, tak i z cíle, kterým bude pro tentokrát obec Seč ležící u stejnojmenné přehrady. Vyrazíme z Nasavrk (městečka ležící v nitru Železných hor), kam je možné zajet každý den autobusem z Pardubic i Chrudimi. Zde se můžeme zastavit v „zámečku“ ve kterém je umístěna expozice obrazů krajinářů a v přízemí infocentrum. Doporučuji se také zastavit v „Kaštance“ – sadu kaštanovníku jedlého (100 metrů severně od náměstí). První stromy byly v sadu vysazeny roku 1776 a vysazují se tu dodnes. V současné době jich je 110 a pravidelně plodí. Kaštanovníky mají výšku do 25 metrů a průměr koruny 13-15 metrů. Největší stromy mají v obvodu 573 637 cm.

Pozor na kapsy! Pověst praví, že se zde zjevuje bíle odděná žena. Muže, který má levou kapsu obrácenou nechá na pokoji, ostatní utancuje k smrti.

Ale teď už vyrážíme po modré značce do Českých Lhotic, kde můžeme po cestě navšívit nově postavenou rozhlednu s krásným výhledem na sever. V Českých Lhoticích se dáme na žlutou značku a po silnici dojdeme do Hradiště. Zde nastoupíme na modrou značku, která nás povede téměř až na Seč. První 3 km povedou po břehu Křižanovické přehrady, postavené v letech 1948-53. Betonová hráz je 28 m vysoká a 137,5 m dlouhá, zadržuje vodu o objemu 2 mil m3. Přehrada je vyhledávaným rekreačním místem, bohužel, z důvodu zásob pitné vody, není oficiálně povoleno koupání.

Za Křižanovickou přehradou pokračuje modrá značka po silnici až do Bojanova, kde se značka stáčí do lesa a podél Chrudimky vede nad někdy až kaňonovitým údolím s krásnými výhledy až na rozcestí pod zříceninou hradu „Oheb“. Zde můžeme odbočit na Oheb (ale o tom někdy příště), nebo pokračovat dál po zelené značce přímo do cíle naší cesty – Seče. V tomto závěrečném úseku projdeme přes hráz stejnojmenné přehrady, nad kterou se tyčí zbytky hrádku Vildštejna. Z něho zbylo opravdu jen pár kamenů a je nepřístupný. Součástí hráze je i tunel ve skále vyražený právě pod zbytky Vildštejna. Nádrž Seč má celkový objem 22 mi. m3, její délka je 7 km a největší hloubka je 35,5m. Přehrada zatopila 4 mlýny a 4 pily, tírnu lnu, 1 statek, 1 hospodářskou budovu a 11 obytných domů. Kámen na stavbu se dopravoval lanovou dráhou z granodioritového lomu pod Libkovem. Přehrada slouží také energetickým, vodárenským a rekreačním účelům – vznikl zde nejrozsáhlejší rekreační areál Chrudimska. Hráz je 42 metrů vysoká s délkou 165 metrů.

Obec Seč a konec naší cesty, odtud je dobré dopravní spojení do okolních měst a projíždí tudy i cyklobus.


Komentáře nejsou povoleny.

Webkamery

Hlinsko

Kalendář akcí

  • Čtv 30/1/2020: Ultrafialové retro

Vyhledávání

Partneři

advertisement advertisement advertisement

Přihlaste se k odběru příspěvků

E-mail:

Odebírat příspěvky
Odhlásit příspěvky